va rog ,nu îmi trebuie foarte urgent!

Răspuns:
Explicație pas cu pas:
Metoda comparatiei
8 ursuleti ........ 6 ponei ...... 466 lei l : 2
4 ursuleti ........ 7 ponei ...... 389 lei
______________________________
4 ursuleti ........ 7 ponei ...... 389 lei
4 ursuleti ........ 3 ponei ..... 233 lei
________________________ scad relatiile
/ 4 ponei ..... 156 lei
156 lei : 4 = 39 lei costa un ponei
_____________________________
4 ursuleti ........ 3 ponei ..... 233 lei
233 lei - 3 x 39 lei = 233 lei - 117 lei = 116 lei costa 4 ursuleti
116 : 4 = 29 lei costa un ursulet
_________________________________
Verific: 4 x 29 lei + 7 x 39 lei = 116 lei + 273 lei = 389 lei