Răspuns :
3 farfurii....9 căni....51 lei | × 3
9 farfurii....3 căni....57 lei
9 farfurii....27 căni....153 lei
9 farfurii.....3 căni.....57 lei
------------.....24 căni....96 lei
1 cană....96 : 24 = 4 lei
3 farfurii....9 × 4 = 36 lei....51 lei
3 farfurii....51 - 36 = 15 lei
1 farfurie....15 : 3 = 5 lei
9 farfurii....3 căni....57 lei
9 farfurii....27 căni....153 lei
9 farfurii.....3 căni.....57 lei
------------.....24 căni....96 lei
1 cană....96 : 24 = 4 lei
3 farfurii....9 × 4 = 36 lei....51 lei
3 farfurii....51 - 36 = 15 lei
1 farfurie....15 : 3 = 5 lei
Răspuns:
5 lei o farf
4 lei o cana
care verifica datele, deeci e o solutie buna
Explicație pas cu pas:incerc
inseamna ca daca le adunam
12 farfurii si 12 cani costa 108 lei (cred ca asta e metoda egalizarii)
adaica 1 farfuriesi o cana costa de 12 ori mai putin adiva 108:12=9 lei
inseamna ca 9 farf.si 9 cani costa de 9 ori mai mult, adiocva9*9=81 de lei
acum ne ducem in oricare dintere relatiisi facem metofa comparatiei
9farf+9 cani.....81 lei
3farf si 9 cani .51 lei
deci divferenat de 6 farf in plus costa 81-51=30 lei in plus
dexci doar o farf costa 30:6 =5 lei
inseamna ca o cana costa 9-5=4 lei
Ufff.... grea si luuungaaaaa, o sa VA PLACA Algebra !!!E mai rapida ..::))