Răspuns :
AHe =4 1mol He---------4g He
n=m: M n=nr.moli; m=masa subst. ;M=masa molara
m=n. M
m=5moli . 4 g= 20 g He
5 moli de He cantaresc 20 g He. Atomii de He sunt in 5·6,022 in 5 moli de substanta - aici, He.
Molul este unitatea de baza pentru cantarirea unei substante in SI.