👤
a fost răspuns

Pentru sala de mese a școlii s-au cumpărat 12 scaune și 7 măsuțe, plătindu-se 320 de lei. Știind că 4 scaune costă cât 3 măsuțe, află prețul unui scaun și prețul unei măsuțe.
Cu metoda comparației prin înlocuire.
Mulțumesc!