Răspuns :
Răspuns
4.5 kg ......11.25 lei
5 kg ..........x
x= (5 * 11.25) : 4.25
x = 12.5 lei
4.5 kg .....11.25 lei
2 kg ......... x lei
x= (2 * 11.25) : 4.5
x= 22.5 : 4.5
x = 5 lei
Explicație pas cu pas:
Răspuns
Explicație pas cu pas:
|-----| 1 segment = 0.5 kg mere
|-----|-----|-----\-----|-----|-----|-----|-----|-----| 9 segmente =4.5 kg mere
Daca 4.5 kg mere (9 segmente ) costa 11.25 lei ,cat costa 1 segment:
11.25 : 9 = 1.25 lei
|-----| = 0.5 kg costa 1.25 lei
|-----|-----|-----|-----|-----|-----|-----|-----|-----|-----| 10 segmente=5 kg mere
Daca 0.5 (1 segment ) costa 1.25 lei , atunci 5 kg (10 segmente ) costa :
10 x 1.25 = 12.50 lei
|-----|-----|-----|-----|-----| 5 segmente = 2.5 kg mere
Daca 0.5 (1 segment ) costa 1.25 lei , atunci 2. 5 kg (5 segmente ) costa :
5 x 1.25 =6.25 lei