👤

Doua caiete si un stilou costa impreuna 30 de lei, un caiet si trei stilouri costa impreuna 24 lei. Aflati cat costa un caiet si un stilou impreuna.

Răspuns :

Răspuns


Explicație pas cu pas:


Vezi imaginea Nicolaemoigradan

Răspuns

Explicație pas cu pas:

Metoda comparatiei

2 caiete ........ un stilou ........ 30 lei

un caiet ........ 3 stilouri ......... 24 lei  l   x 2

____________________________ egalizez nr. caiete

2 caiete ........  6 stilouri .......... 48 lei

2 caiete ......... 1 stilou  ............. 30 lei

____________________________ scad relatiile

/ ........................ 5 stilouri .......... 18 lei

18 lei : 5 = 3,6 lei costa un stilou

_______________________________

30 lei - 3,6 lei = 26,4 lei costa 2 caiete

26,4 lei : 2 = 13,2 lei costa un caiet

_____________________________

13,2 lei + 3,6 lei = 16,8 lei =>  costa un caiet si un stilou