Răspuns :
Răspuns
Explicație pas cu pas:
Metoda comparatiei
2 caiete ........ un stilou ........ 30 lei
un caiet ........ 3 stilouri ......... 24 lei l x 2
____________________________ egalizez nr. caiete
2 caiete ........ 6 stilouri .......... 48 lei
2 caiete ......... 1 stilou ............. 30 lei
____________________________ scad relatiile
/ ........................ 5 stilouri .......... 18 lei
18 lei : 5 = 3,6 lei costa un stilou
_______________________________
30 lei - 3,6 lei = 26,4 lei costa 2 caiete
26,4 lei : 2 = 13,2 lei costa un caiet
_____________________________
13,2 lei + 3,6 lei = 16,8 lei => costa un caiet si un stilou