1 și 2 repede va rog

1.
L=Fd=200•0,03=6 J
P=L/t=6/0,5=12 W
2.
P=Fv=Gv=5000•30=15•10^4 W=1,5•10^5 W
1.
se cunosc: se cer:
F = 200 N P.disipata
d= 3 cm = 0,03 m
t = 0,5 s
---------------------------------------------------//--
P = L/dt
L = Fxd => P = Fxd/t = 200x0,03/0,5
=> P.disipata = 12 W => c)
2.
se cunosc: se cer:
m= 5 t = 5000 kg P.minim
v = 30 m/s
---------------------------------------------------//--
P = L/dt
L = Fxd
F = G => P = mxgxd/t = 5000x10x30
=> P.minima = 1500000 W = 1,5x10la6 W => c)