Răspuns :
Răspuns
a. 256 metri patrati
b. 20480 kg
c. 30720 lei
Explicație pas cu pas:
aria patratului este egala cu latura x latura
perimetrul patratului este 4 x latura, rezulta ca latura va fi 64/4
fiecare metru patrat produce ~16 x 5kg, deci 256 x 16 x 5
fiecare kg costa 1.5 lei, deci 20480 x 1.5
Explicație pas cu pas:
a) P = 4xl ; 64 = 4xl ; l = 64:4 = 16 m ; A = l² = 16² = 256 m² ;
b) 256x16 = 4096 fire ; 4096x5 = 20480 kg vinete ;
c) 20480x1,5 = 30720 lei ;