👤
a fost răspuns

Ajutati ma, va rog!!
1.Calculati cantitatea de hidroxid de sodiu necesara pentru a prepara 200 mL solutie de concentratie 0,2N.
2.Calculati cantitatea de hidroxid de sodiu necesara pentru a prepara 100 mL solutie de concentratie 2M.
se dau:Aca=40g
Acl=35,5g
An=14g
Ao=16 g
Aal=27g