👤

6 kg de banane si 10 kg de mere costa 68 de lei iar 4 kg de bananesi si 2 kg de mere costa 22 de lei cat costa una din fiecare?? va rog din suflet urgent acuma dau 30 de puncte

Răspuns :

6 kg banane -----10 kg mere -------68 lei
4 kg banane ------2 kg mere -------22 lei / × 5
------------------------------------------------------------
6 kg banane --------10 kg mere ------68 lei
20 kg banane ------10 kg mere -----110 lei
------------------------------------------------------------
14 kg banane = 110 - 68 = 42 lei
42 : 14 = 3 lei un kg de banane
22 - 3×4 = 22 - 12 = 10 lei costă 2 kg mere
10 : 2 = 5 lei costă un kg de mere

Răspuns


Explicație pas cu pas:    

6 kg banane--------10 kg mere---------68 lei   x4

4 kg banane---------2 kg mere-----------22 lei


24     kg banane--------40 kg mere---------272 lei

-24    kg banane------  -12 kg mere-------    -132 lei

   \                                  28 kg mere----------140 lei

             Cat costa 1 kg de mere

140\28=5 lei  

4 kg banane------------10 lei merele----------22 lei

4 kg banane=22 lei -10 lei         4 kg banane=12 lei

Cat costa 1 kg de banane

12\4=3   lei