Răspuns :
1 minut are 60 de secunde
împartim 60 la 1,73=34,68
și inmultim 500 cu 34,68=17340 cm
împartim 60 la 1,73=34,68
și inmultim 500 cu 34,68=17340 cm
Folosesti regula de trei simpla
500 cm..........1.73 s
x cm..........60 s
(500*60)/1.73=30.000/1.73=17.341 cm = 173,41 metri