👤
Coco8789
a fost răspuns

VĂ ROG EXTRA MULT (ÎNCERCAȚI DIN TOATE)b

EXERCIȚIILE:. 5,6,7,8


• METODA FALSEI IPOTEZE:

EXEMPLU:

găini=2
650picioare. =>2260p
oi=4


VĂ ROG EXTRA MULT ÎNCERCAȚI DIN TOATEbEXERCIȚIILE 5678 METODA FALSEI IPOTEZE EXEMPLU Găini2 650picioare Gt2260p Oi4 class=

Răspuns :

Răspuns


Explicație pas cu pas:

Ex 5

folosim metoda falsei ipoteze

1. presupunem ca avem doar cosuri cu fragi si calculam cate kg de fragi sunt

7x340=2380

2. c are este diferenta dintre numarul real de fructe si cel pe care l-am presupus

2380-2300=80 kg

3.care este diferenta dintre greutatea de fragi si zmeura

7-6=1 kg

4. cate cosuri cu zmeura sunt 

80:1=80 cosuri cu zmeura

5. cate cosuri cu fragi sunt 

340-80=260 cosuri cu fragi


v: 7kg fragi x 260 cosuri +6kg zmeura x 80 cosuri = 1820+480=2300

Răspuns


Explicație pas cu pas:

problema 5

presupunem ca in toate cosurile au fost cate 6 kg de fragi

340 x 7 = 2040 kg

2300 -2040= 260 kg diferenta dintre ceea ce am presupus si realitate

7 - 6 = 1 kg la fiecare cos de 7 kg

260 : 1 = 260 cosuri de cate 7 kg fragi

340 - 260 = 80 cosuri de cate 6 kg zmaura


problema 6

presupunem ca pe toate rafturile s-au asezat cate 30 de carti

25 x 30 = 750 carti

880 - 750 = 130 carti diferenta dintre ceea ce am presupus si realitate

40 - 30 = 10 carti diferenta la fiecare raft cu 40 carti

130 : 10 =13 rafturi cu cate 40 carti

25 - 13 = 12 rafturi cu cate 30 de carti


problema 7

presupunem ca toate piesele cantaresc 9 kg

100 x 9 = 900 kg

1160 - 900 = 260 kg diferenta dintre ceea ce am presupus si realitate

23 - 9 = 14 kg diferenta la fiecare piese da 23 kg

260 : 14 = NU SE POATE REZOLVA


problema 8

presupunem ca toate biletele sunt de 500 lei

82 x 500 = 41000 lei

48000 - 41000 = 7000 lei diferenta dintre ceea  ce am presupus si realitate

700 - 500 = 200 lei diferenta la fiecare bilet de 700 lei

7000 : 200 = 35 bilete de 700 lei

82 - 35 -=47 bilete de cate 500 lei