👤
Noruca6
a fost răspuns

un corp din plumb cântărește 4 kg. Determinati volumul corpului stiind ca densitatea lui este de 11300kg.

Răspuns :

V= m × ro(densitatea)
V= 4Kg × 11300Kg
V=45200
densitatea nu este exacta.
daca e 11300 kg supra m3
m=4kg
q=m supra v
v=m supra q
v= 4 supra 11300 kg/m3
v=0.00035 kg v=0.035 g