Răspuns
1 minge costa 20 lei, un ursulet costa 15 lei
Explicație pas cu pas:
3mingi+4ursuleti=120lei. /×2
5mingi+8ursuleti=220lei
6mingi+8ursuleti=240lei
6mingi-5mingi=240-220lei
1minge=20lei
3mingi=20×3=60lei
4ursuleti=120-60=60lei
1ursulet=60÷4=15lei