Răspuns :
17·40:8=85 se afla prin metoda de trei simpla si 17·40=680 => 680:8=85
8 kg mere....40 lei
17 kg mere....? lei
40:8=5 lei costă 1 kg mere
5×17=85 lei costă 17 kg mere
17 kg mere....? lei
40:8=5 lei costă 1 kg mere
5×17=85 lei costă 17 kg mere