Răspuns :
3kg mere.....6,60 lei
x kg mere.......17,60 lei
întrebarea e probabil cate kg de mere costa 17,60 lei
x= (17,60•3)/6,60
x= 52,8/6,60
x= 8 kg de mere
x kg mere.......17,60 lei
întrebarea e probabil cate kg de mere costa 17,60 lei
x= (17,60•3)/6,60
x= 52,8/6,60
x= 8 kg de mere