Răspuns :
[tex]a+b+c=738 \\
a-x=125 \rightarrow a=125+x \\
b-x=104 \rightarrow b=104+x \\
c-x=101 \rightarrow c=101+x \\
Inlocuim: \\
125+x+104+x+101+x=738 \\
3x+330=738 \\
3x=738-330 \\
3x=408 \\
\boxed{x=136} \Longrightarrow \\
\Longrightarrow a=136+125 =261 \\
\Longrightarrow b=136+104=240 \\
\Longrightarrow c=136+101=237[/tex]
125+104+101=330
738-330=408
408: 3=136
125+136=261
104+136=240
101+136=237
261+240+237=738
738-330=408
408: 3=136
125+136=261
104+136=240
101+136=237
261+240+237=738