👤
a fost răspuns

ce cantitate de alcool s-a folosit pentru a obtine 400g solutie de c=10 la suta
repede


Răspuns :

ms=400g                             c=md.100:ms

c=10                                         md=c.ms :100

                                               md=10.400:100=40g

concentratia / 100 = masa dizolvata / masa solutiei

alcoolul este substanta dizolvata

masa dizolvata = concentratia x masa solutiei : 100 = 10 x 400 : 100 = 40 g