👤
a fost răspuns

La ora de arte vizuale și abilități practice elevii clasei a patra au realizat din materiale reciclabile tablouri și bijuterii pe care le-au valorificat în cadrul unei activități cu părinții obținând 120 RON Știind că prețul unei bijuterii reprezintă o treime din prețul unui tablou și că au fost realizate două tablouri și patru bijuterii află câți lei sau obținut pe tablouri și câți lei sau obținut pe bijuterii.

Răspuns :

Notăm cu b-bijuteriile și cu t-tablourile.Vom avea t+b=120.

Dar b=t:3,deci t=3xb.Rezultă:

3b+b=120,deci 4b=120,de unde b=30.

Atunci t =3x30=90.

Deci vom avea2x90=180ron vor fi 2 tablouri și 4x30=120 ron vor fi bijuteriile.