Răspuns :
Metoda comparatiei si a substitutiei
4 kg de rosii ........ 3 kg de castraveti ........ 30 lei
1 kg de rosii = 3 × pretul 1 kg de castraveti
4 × 3 kg de castraveti ..... 3 kg de castraveti ........ 30 lei
12 kg + 3 kg = 15 kg de castraveti ......................... 30 lei
30 lei : 15 = 2 lei costa un kg de castraveti
3 × 2 lei = 6 lei costa un kg de rosii
Verific: 4 × 6 lei + 3 × 2 lei = 24 + 6 = 30 lei