Răspuns :
Metoda comparatiei
6 kg mandarine ........... 4 kg portocale ........... 32 lei l : 2
7 kg mandarine ............ 3 kg portocale ........... 29 lei
_________________________________________
7 kg mandarine ............ 3 kg portocale ........... 29 lei l x 2
3 kg mandarine ............ 2 kg portocale .......... 16 lei l x 3
______________________________________ egalizez kg portocale
14 kg mandarine .......... 6 kg portocale .......... 58 lei
9 kg mandarine ............ 6 kg portocale ......... 48 lei
_______________________________________ scad relatiile
5 kg mandarine ............../....................................... 10 lei
10 lei : 5 = 2 lei costa un kg de mandarine
Din relatia: 3 kg mandarine ............ 2 kg portocale .......... 16 lei , aflam pretul portocalelor
16 lei - 3 × 2 lei = 16 lei - 6 lei = 10 lei costa 2 kg de portocale
10 lei : 2 = 5 lei costa un kg de portocale
Verific: 6 x 2 lei + 4 x 5 lei = 12 lei + 20 lei = 32 lei