👤
Ionela8582
a fost răspuns

repede va rog!dau coroana si 30000p.cele încercuite 1.2.3.4.

Repede Va Rogdau Coroana Si 30000pcele Încercuite 1234 class=

Răspuns :

1)4 kg mere costa 8 lei

1 kg mere costa 8/4 = 2 lei

deci 8 kg costa 8 x 2 = 16 lei

2) 12 muncitori.....5 zile

   10 muncitor..... x zile

12 muncitori......   5 zile

1 muncitor............12 x 5 = 60 zile

10 muncitori..........60:10= 6 zile

3) 2 kg mere.....3 kg pere.....26 lei

   6 kg mere.......9 kg ......... x lei

6:2 =3

9:3= 3

deci x:3=26

x = 26 x3 = 78 lei

4) numarul este x

x + 2x =33

3x = 33

x = 33 /2

x =11