1)4 kg mere costa 8 lei
1 kg mere costa 8/4 = 2 lei
deci 8 kg costa 8 x 2 = 16 lei
2) 12 muncitori.....5 zile
10 muncitor..... x zile
12 muncitori...... 5 zile
1 muncitor............12 x 5 = 60 zile
10 muncitori..........60:10= 6 zile
3) 2 kg mere.....3 kg pere.....26 lei
6 kg mere.......9 kg ......... x lei
6:2 =3
9:3= 3
deci x:3=26
x = 26 x3 = 78 lei
4) numarul este x
x + 2x =33
3x = 33
x = 33 /2
x =11