Răspuns :
6 r.....8h
1r.........6*8=48 h
4r.......48:4=12 h
2. 3l.........4b.........31 lei
5l..........2b.........33 lei /*2
10l...........4b.........66 lei
3l.............4b............31 lei
--------------------------------------
7l= 66-31=35 lei
1kg lamai=35:7=5 lei
3*5=15 lei .......4b........31lei
4kg banane=31-15=16
1 kg banane=16:4=4 lei
3. a+b+c=182
a=2b
a=c-7, c=a+7
a /-----/-----/
b /-----/
c /-----/------/.+7.. } 182
182-7=175 (suma a 5 segmente egale)
175:5=35 ( 1 segment)
a=2*35=70
b=35
c=70+7=77
4. a) a /---/---/---/---/---/---/---/.+5..
b/---/ }317
317-5=312 ( suma a 8 segmente egale)
312:8=39 ( nr b)
a= 317-39=278
b) met falsei ipoteze
Daca ar fi numai gaini
50 capete *2 picioare= 100 picioare
124-100=24 picioare
diferenta de picioare intre gaina si iepure e 2
24:2=12 iepuri
50-12=38 gaini
verificare: 4*12+2*38=48+76=124