Din acelasi oras pleaca doua automobile , primul cu V1=10Km/h si cel de al doilea cu o intarziere de 20 min si cu V2=20Km/h La ce distanta fata de oras se vor intalni si dupa cat timp?
τ=20 min=1200 s v2=20 km/h=5,55 m/s v1=10 km/h=2,77 m/s d1=v1t (1) d2=v2(t+τ) (2) d1=d2 (1)/(2)=>1=v1t/v2(t+τ)<=>v2t+v2τ=v1t<=>t=v2τ/(v2-v1)=5,55*1200/(5,55-2,77)=6660/2,78=2395,68 s d1=v1t=2,77*2395,68=6636 m