👤

Să se afle masa de substanță dizolvată într-o soluție cu ms=250 g de piatră vânătă cu concentrația de 20%. Aflați md

Răspuns :

ms=250 g                                          c=md.100 :ms

c=20 la suta                                           md=c.ms :100

md                                                         md=20.250:100=50 g