Răspuns :
1) Calculăm câţi moli de KOH sunt neutralizaţi de HCl:
KOH + HCl -> KCl + H2O
M HCl = 36.5
10/100*21.9= 2.19g HCl
2.19/36.5= 0.06 moli HCl
Reacţia este mol la mol, deci avem tot 0.06 moli KOH.
Calculăm câţi moli de KOH avem în soluţie de 150 ml 1M:
1 mol ........... 1 L
x moli........... 0.15 L
x= 0.15 moli KOH
Scădem cei 0.06 moli care se neutralizează cu acidul clorhidric şi obţinem cantitatea de KOH care reacţionează cu triglicerida:
0.15-0.06 = 0.09 moli KOH
M KOH = 56
0.09 * 56 = 5.04 grame KOH
30g trigliceridă .............. 5.04g KOH
1g trigliceridă ............... y
y= 0.168g KOH = 168 mg
=> indicele de saponificare: 168
2) Formula generală a unui ester saturat este aceeaşi cu cea a unui acid carboxilic saturat::
CnH2nO2
Compusul cu formula de mai sus reprezintă primul ester. Dacă ceilalţi compuşi sunt omologi, înseamnă că diferă doar printr-o grupare CH2, deci 14 grame este diferenţa de masă. Mai precis:
ester 1: n atomi de carbon
ester 2: n+1 atomi de carbon
ester 3: n+2 atomi de carbon
Masa primului ester (cu formula CnH2nO2) este 14n+32
Masa celui de-al doilea: 14n+32 + 14
Masa celui de-al treilea: 14n+32 + 14 + 14 = 14n+32+28
În total, masa este: 3*(14n+32) + 14 + 28 = 42n + 138
Calculăm masa atomilor de carbon din cei trei esteri:
ester 1: 12n grame carbon
ester 2: 12n + 12
ester 3: 12n + 24
În total, 36n + 36 grame carbon.
42n + 138 grame amestec ...... 36n + 36 grame carbon
100 grame amestec ............ 48.65
100(36n+36) = 48.65 (42n+138)
3600n + 3600 = 2043.3n + 6713.7
1556.7n = 3113.7
=> n = 2
Dacă n=2, înseamnă că primul ester conţine doi atomi de carbon. Problema ne spune că primul acid are acelaşi număr de atomi de carbon ca şi alcoolul, deci trebuie să aibă fiecare câte 1.
=> esterii sunt:
CH3-COOCH3
CH3-CH2-COOCH3
CH3-CH2-CH2-COOCH3
KOH + HCl -> KCl + H2O
M HCl = 36.5
10/100*21.9= 2.19g HCl
2.19/36.5= 0.06 moli HCl
Reacţia este mol la mol, deci avem tot 0.06 moli KOH.
Calculăm câţi moli de KOH avem în soluţie de 150 ml 1M:
1 mol ........... 1 L
x moli........... 0.15 L
x= 0.15 moli KOH
Scădem cei 0.06 moli care se neutralizează cu acidul clorhidric şi obţinem cantitatea de KOH care reacţionează cu triglicerida:
0.15-0.06 = 0.09 moli KOH
M KOH = 56
0.09 * 56 = 5.04 grame KOH
30g trigliceridă .............. 5.04g KOH
1g trigliceridă ............... y
y= 0.168g KOH = 168 mg
=> indicele de saponificare: 168
2) Formula generală a unui ester saturat este aceeaşi cu cea a unui acid carboxilic saturat::
CnH2nO2
Compusul cu formula de mai sus reprezintă primul ester. Dacă ceilalţi compuşi sunt omologi, înseamnă că diferă doar printr-o grupare CH2, deci 14 grame este diferenţa de masă. Mai precis:
ester 1: n atomi de carbon
ester 2: n+1 atomi de carbon
ester 3: n+2 atomi de carbon
Masa primului ester (cu formula CnH2nO2) este 14n+32
Masa celui de-al doilea: 14n+32 + 14
Masa celui de-al treilea: 14n+32 + 14 + 14 = 14n+32+28
În total, masa este: 3*(14n+32) + 14 + 28 = 42n + 138
Calculăm masa atomilor de carbon din cei trei esteri:
ester 1: 12n grame carbon
ester 2: 12n + 12
ester 3: 12n + 24
În total, 36n + 36 grame carbon.
42n + 138 grame amestec ...... 36n + 36 grame carbon
100 grame amestec ............ 48.65
100(36n+36) = 48.65 (42n+138)
3600n + 3600 = 2043.3n + 6713.7
1556.7n = 3113.7
=> n = 2
Dacă n=2, înseamnă că primul ester conţine doi atomi de carbon. Problema ne spune că primul acid are acelaşi număr de atomi de carbon ca şi alcoolul, deci trebuie să aibă fiecare câte 1.
=> esterii sunt:
CH3-COOCH3
CH3-CH2-COOCH3
CH3-CH2-CH2-COOCH3