Răspuns :
Cat costă un litru de lapte?
40 : 5 = 8 lei
Cat costa 12 l de lapte?
8 × 12 = 96 lei
40 : 5 = 8 lei
Cat costa 12 l de lapte?
8 × 12 = 96 lei
40:5 x 12 =
=> 8 x 12 = 96 lei
Sau așa
12:5 x 40 =
=> 2,4 x 40 = 96 lei
=> 8 x 12 = 96 lei
Sau așa
12:5 x 40 =
=> 2,4 x 40 = 96 lei