Hidrogenul se poate obtine prin reactia metalelor alcaline cu apa sau prin reactia metalelor active cu acizi
2Na + 2H2O --> 2NaOH + H2
Mg + 2HCl --> MCl2 + H2
[tex] m_{ H_{2} } [/tex]=8g => [tex] n_{ H_{2} } = \frac{ m_{ H_{2} } }{ M_{ H_{2} } } [/tex] = 8/2 = 4 mol
La prima reactie: [tex] m_{Na} = 2 n_{ H_{2} } * A_{Na} = 2*4*23=184 g[/tex]
[tex] m_{ H_{2} O} = 2 n_{ H_{2} }* M_{ H_{2}O } = 2*4*18 = 144g[/tex]
La a doua reactie : [tex] m_{Mg} = 4*24=96 g[/tex]
[tex] m_{HCl} = 2 n_{ H_{2} }* M_{HCl} = 2*4*36.5= 292g[/tex]