👤

Pt. 3 kg de atruguri si 5 kg de mandarine s-au platit 44 lei,iar pt. 5 kg de struguri și 10 kg de mandarine de mandarine 80 lei.
Cat costa un kg de struguri si cat unul de mandarine ?


Răspuns :

3 kg str..........5 kg man...........44 lei /x2

5 kg str...........10 kg man..........80 lei


6 kg str............10kg man..........88 lei

5 kg str............10 kg man...........80 lei

____________________________

1 kg str................/...........................8 lei


1 kg struguri=8 lei

8 lei x 3 kg=24 lei kilogramele de struguri


44 lei-24lei=20 lei kilogramele de mandarine


20 lei ÷5 kg=4 lei un kg de mandarine


3 kg str..........5 kg man...........44 lei /x2


5 kg str...........10 kg man..........80 lei



6 kg str............10kg man..........88 lei


5 kg str............10 kg man...........80 lei


____________________________


1 kg str................/...........................8 lei



1 kg struguri=8 lei


8 lei x 3 kg=24 lei kilogramele de struguri



44 lei-24lei=20 lei kilogramele de mandarine



20 lei ÷5 kg=4 lei un kg de mandarine


Citește mai multe pe Brainly.ro - https://brainly.ro/tema/5312849#readmore