Răspuns :
[tex]3 \: kg \: mere \: ..... \: 15 \: lei \\ 5 \: kg \: mere \: ..... \: x \: lei[/tex]
[tex]x = \frac{5 \times 15}{3} = 5 \times 5 = 25 \: lei[/tex]
[tex]x = \frac{5 \times 15}{3} = 5 \times 5 = 25 \: lei[/tex]
5 kg de mere vor costa 25 de lei
15:3=5
Un kilogram = 5 lei
Deci 5x5=25