👤

Anda a cumpărat de la piață 5 kg de mere cu 17 lei. Cât va plăti pe 11 kg?

Răspuns :

5 kg ................ 17 lei

11 kg ..................x lei

x = 11·17 : 5 = 37.4 lei

5 kg mere 17 lei
17÷5=3,4 Lei un kg de mere.
3,4×11=37,4 lei
R:37,4 Lei 11 kg de mere.