👤
a fost răspuns

vs rog am nevoie foarte repede

Pentru 3 kg de struguri si 5 kg de mandarine s a platit 44 lei,,iar pentru 5 kg si 10 kg de mandarine 80 lei .Cat Costa un kg de struguri si cat unul de mandarine?


va rog dau coroana si cate puncte pot deoarece sunt incepatoare. ...


Răspuns :

Notez struguri cu "s" iar mandarinele cu"m" 3kg s.....5kg m...44lei/×2 5kg s....10kg m...80lei  6 kg s...10kg m...88lei 5kg s....10kg m...80lei 1kg s=8 lei  3kg s+5kg m=44 lei 3×8+5kg m=44 5kg m=44-24 5kg m=20 1kg m=20:5=4lei

3 kg De struguri 5 kg De mandarine =44lei
3 kg De struguri si 5 kg De madarine costa 80 lei
80-44=36lei
2 kg De struguri si 5 kg De mandarine costa 36 lei
3 kg De struguri si 5 kg De mandarine costa 44 lei
3kg-2 kg =1 kg De struguri
8×2=16lei (2 kg)
36-16=20 lei
5 kg madarine 20 lei
1 kg struguri 8 lei
1 kg madarine 4 lei