trei jocuri puzzle si 4 rummy costa 250 lei .Șase jocuri puzzle si 7 rummy costa 460 de lei? un rummy costa ? va rog tare frumos sa răspundeți rapid !!!
Sa zicem ca rummy e x si ca puzzle e y 3x + 4y= 250
6x+7y = 460
Le aranjam :7y-4y =3y
6x-3x= 3x 3y + 3x =460-250=110 lei care se imparte la 2 pt ca sunt 2 termeni
110:2 =55
Un rummy =55 lei