Răspuns :
235:60=3,91(6) min, 3h17min=3*60+17=180+17=197 min,
43 min 637s=43+637:60=43+10,61(6)=53,61(6) min
un minut are 60 de secunde
235 secunde : 60 secunde = 3,91(6)
235 s - 3 min x 60 s = 235 - 180 s = 55 secunde
235 secunde = 3 minute si 55 secunde
Fara 5 secunde nu sunt 4 minute !
3 h 17 min = 3 x 60 min + 17 min = 180 min + 17 min = 197 minute
o ora are 60 minute