👤
Jenifer1
a fost răspuns

Un pix,un creion si o guma costa 18 lei.Un pix costa cat 3 creioane,iar doua gume costa cat un creion.Afla pretul fiecarui obiect.
cu segment asa ____


Răspuns :

pix=p
creion =c 
guma=g
p+c+g=18 lei
p |___|___|___|___|___|___|
c |___|___|
g |___|
Cat costa o guma?
18 lei:9=2 lei
Cat cost un creion?
2 leix2=4 lei
Cat costa un pix?
2 lei x6=12 lei