👤
Fanel100
a fost răspuns

REPEDE VA ROG! (dau si coroana)

REPEDE VA ROG Dau Si Coroana class=

Răspuns :

Mg = √(25×100) = √2500 = 50 lei → costa 1 kg de miere poliflora si 1 kg de miere de salcam

50%= 1 / 2

p - pretul kg de miere poliflora

p + ( p + p / 2) = 50 lei

2 p + p / 2 = 50

4 p + p = 2 x 50

5 p = 100

p = 20 lei costa 1 kg de miere poliflora

20 lei + 20 / 2 = 30 lei costa 1 kg de miere de salcam