Răspuns :
21 de bile(numerotate de la 1 la 21 bănuiesc)
numere prime: 2,3,5,7,11,13,17,19.(deci sunt 8 numere prime în urnă).
p=nf/np
p=30%
numere prime: 2,3,5,7,11,13,17,19.(deci sunt 8 numere prime în urnă).
p=nf/np
p=30%

probabilitatea ca un eveniment sa se intample = nr cazurilor favorabile/nr cazurilor posibile, in cazul nostru
nr cazurilor favorabile= 2, 3, 5, 7, 11, 13, 17, 19, ⇒8 cazuri
nr cazurilor posibile=21
probabilitatea ceruta = 8/21=38%