Răspuns :
1 min= 60 s
1 ora= 3 600 s
1 zi= 86 400 s
1 an= 31 536 000 s
8,7 ani= 274 363 200 s
274 363 200 × 300 000 = 82 308 960 000 000 km
1 ora= 3 600 s
1 zi= 86 400 s
1 an= 31 536 000 s
8,7 ani= 274 363 200 s
274 363 200 × 300 000 = 82 308 960 000 000 km
t=8,7 ani=(8,7*3650=3175,5 zile
v= 300 000Km/s
d=?
viteza v=d/t
d=v*t
d= 300 000 Km/s * 274 363 200=82 308 960 000 000 Km
t= 3175,5 * 24=76 212 ore = (76 212 * 3600)=274 363 200secunde
v= 300 000Km/s
d=?
viteza v=d/t
d=v*t
d= 300 000 Km/s * 274 363 200=82 308 960 000 000 Km
t= 3175,5 * 24=76 212 ore = (76 212 * 3600)=274 363 200secunde