👤
Alex0911
a fost răspuns

Pentru 5 kg de mere si 3 kg de pere s-a platit 24 lei. Stiind ca 1 kg de mere costa cat 1kg de pere, calculeazacat vosta 1kg de fructe respectiv cu cat s-a platit mai mult pe mere decat pe pere.
Dau coroana


Răspuns :

Daca un kg de pere este egal cu un kg de mere atunci => 8kg mere si pere = cu 24 lei => un kg de mere sau pere = 3 lei
S-a platit 15 lei pe 5kg de mere si 9 lei pe 3 kg de pere 15-9=6lei(mai mult pe mere)