Răspuns :
Patru kg de mere costă 12 lei . Două kg de mere de același fel costă 6 lei
12 : 4 = 3 lei costă un kg de mere
2 × 3 = 6 lei costă două kg de mere
2 × 3 = 6 lei costă două kg de mere