Răspuns :
3.Primul butoi -950 litri
Al doilea 950-225=725 litri
Primul + al doilea = 950+725=1675 litri
4.(180 litri+180+38)-155-130=113 litri
Al doilea 950-225=725 litri
Primul + al doilea = 950+725=1675 litri
4.(180 litri+180+38)-155-130=113 litri
ex 3=1)Cati litri de vin sunt in al doilea butoi??
950-225=725
2)Cati litri de vin sunt in total in cele doua butoaie???
950+725=1675
ex4=1) Cati litri de lapte s-au adus seara?
180+38=218
2) Cati litri de lapte au ramas?
(180+218)-(155+130)=398+285=683
ex 5=a+b+c=790
a+b=520
b+c=490
1)cati litri de benzina erau in al treilea butoi?
790-520=270
2) cati litri de benzina erau in al doilea butoi?
490-270=220
3) cati litri de benzina erau in primul butoi?
520-220=300
950-225=725
2)Cati litri de vin sunt in total in cele doua butoaie???
950+725=1675
ex4=1) Cati litri de lapte s-au adus seara?
180+38=218
2) Cati litri de lapte au ramas?
(180+218)-(155+130)=398+285=683
ex 5=a+b+c=790
a+b=520
b+c=490
1)cati litri de benzina erau in al treilea butoi?
790-520=270
2) cati litri de benzina erau in al doilea butoi?
490-270=220
3) cati litri de benzina erau in primul butoi?
520-220=300