Răspuns :
[tex]5 \: kg \: prune \: ..... \: 15 \: lei \\ 8 \: kg \: prune \: ..... \: x \: lei[/tex]
[tex]x = \frac{8 \times 15}{5} = 8 \times 3 = 24 \: lei[/tex]
[tex]x = \frac{8 \times 15}{5} = 8 \times 3 = 24 \: lei[/tex]
5 kg prune .... 15 lei
8 kg prune .... ? lei
( 15 × 8 ) : 5 = 120 : 5 = 24 lei ( 8 kg prune )
8 kg prune .... ? lei
( 15 × 8 ) : 5 = 120 : 5 = 24 lei ( 8 kg prune )