👤
a fost răspuns

Cu 160 lei,domnul Ciobanu a cumparat 15 kg de cartofi si 25 kg de ceapa la acelasi pret .Afla la ce pret see vindeau aceste legume....va rog schema .VA ROGGGG

Răspuns :

notăm cu x prețul
15x+25x=160⇒40x=160⇒x=4 lei kg de legume

160÷(15+25)=

160÷40=

4

R=4 lei