3,5 kg mere....2 kg roșii...24 lei/×2
7 kg mere.....1,5 kg roșii...35,5 lei
7 kg mere....4 kg roșii. ..48 lei
7 kg mere....1,5 kg roșii...35,5lei
/....2,5 kg roșii=12,5 lei
1 kg rosii=12,5:2,5=5 lei
2 kg roșii=2×5=10 lei
3,5 kg mere+10=24
3,5 kg mere=24-10=14 lei
1 kg mere=14:3,5=4 lei