👤

Masa de apa =?
200g sol. NaOH 30% .. urgentt va rog


Răspuns :

ms=masa solutiei

md =masa subst.care se dizolva

c=concentratia solutiei

c=30 la suta                                                     c=md.100:ms

ms=200g sol. NaOH                                            md=c.ms:100

mapa=?                                                       md=30.200:100=60 g NaOH

                                                                      ms=md+mapa

                                                                      mapa=ms-md

                                                                  mapa=200-60=140 g