Răspuns :
b -> pretul unui kg de banane
p -> pretul unui kg de portocale
b= p+1
4p+6b= 36
4p+6(p+1) = 36
4p+6p= 36-6
10p=30
p=3 lei costa un kg de portocale
b= 4 lei costa un kg de banane
p -> pretul unui kg de portocale
b= p+1
4p+6b= 36
4p+6(p+1) = 36
4p+6p= 36-6
10p=30
p=3 lei costa un kg de portocale
b= 4 lei costa un kg de banane
[tex]x = banane[/tex]
[tex]y = portocale[/tex]
[tex]4y+6x=36[/tex]
[tex]x=y+1[/tex]
[tex]4y+6y+6=36[/tex]
[tex]10y=30[/tex]
[tex]y=3[/tex] [tex]lei[/tex]
[tex]x=y+1=3+1=4[/tex] [tex]lei[/tex]
[tex]Raspuns : 4[/tex] [tex]lei[/tex] [tex]costa[/tex] [tex]un[/tex] [tex]kilogram[/tex] [tex]de[/tex] [tex]banane[/tex]
[tex]3[/tex] [tex]lei[/tex] [tex]costa[/tex] [tex]un[/tex] [tex]kilogram[/tex] [tex]de[/tex] [tex]portocale[/tex]
[tex]y = portocale[/tex]
[tex]4y+6x=36[/tex]
[tex]x=y+1[/tex]
[tex]4y+6y+6=36[/tex]
[tex]10y=30[/tex]
[tex]y=3[/tex] [tex]lei[/tex]
[tex]x=y+1=3+1=4[/tex] [tex]lei[/tex]
[tex]Raspuns : 4[/tex] [tex]lei[/tex] [tex]costa[/tex] [tex]un[/tex] [tex]kilogram[/tex] [tex]de[/tex] [tex]banane[/tex]
[tex]3[/tex] [tex]lei[/tex] [tex]costa[/tex] [tex]un[/tex] [tex]kilogram[/tex] [tex]de[/tex] [tex]portocale[/tex]