de la acelasi furnizor,Maria a cumparat 3 kg de zahar,2 kg de faina si 4 kg de cartofi,pt care a platit 120 000 lei.Ileana a cumparat 2 kg de zahar,3 kg de faina si 2 kg de cartofi pt care a platit 95 000 lei,iar Viorica a cumparat 5 kg de zahar,5 kg de faina si 4 kg de cartofi pt care a platit 195 000 lei.Cat a costat 1 kg zahar,un kg faina,un kg de cartofi?
120000÷3=40000kg 40000÷2=20000kg 20000÷4=5000 kg 5000÷1000=5 lei zahar 20000÷10000=2 lei cartofi 40000÷10000=4 lei faina Nu sunt 100% SIGUR dacă e corect!!!!!!