Răspuns :
Dacă 7 caiete costă 98 lei,
atunci 11 caiete costă... x lei.
x = ( 11×98):7 = 154
deci 11 caiete costa 154 lei
daca 7 caiete costa 98 lei
atunci 1 caiet costa 98 lei :7 = 14 lei
iar 11 caiete va costa 14 lei * 11 = 154 lei
atunci 1 caiet costa 98 lei :7 = 14 lei
iar 11 caiete va costa 14 lei * 11 = 154 lei