Prețul unui kilogram de smantana a crescut într-o lună de la 12 lei la 15 lei. Înainte de scumpire, Dorian a cumpărat cu o sumă de bani 0,6kg de smântână. Ce cantitate de smântână poate cumpăra acum, cu aceeași sumă de bani?
1kg smantana ........12 lei 0,600 kg................. x x = 0,600 * 12 :1 x = 7,2 lei 15 - 12 = 3 lei diferenta de pret 15 lei..............1 kg smantana 3 lei..................x 3 * 1 : 15 = 0,200 kg 0,600 - 0,200 = 0,400 kg se pot cumpara