Răspuns :
x rosii
y castravete
4x+5y=22 /*-3
7x+3y=27 /*5
-12x-15y=-66 / +
35x+15y=135
———————-
23x=69
x=3 => 4*3+5y=22 5y=10=> y=2
Un kg de rosii costa 3 lei si un kg de castraveti costa 2 lei.
y castravete
4x+5y=22 /*-3
7x+3y=27 /*5
-12x-15y=-66 / +
35x+15y=135
———————-
23x=69
x=3 => 4*3+5y=22 5y=10=> y=2
Un kg de rosii costa 3 lei si un kg de castraveti costa 2 lei.
Metoda comparatiei
4 kg de rosii ............5 kg de castraveti ..........22 lei l × 3
7 kg de rosii ............3 kg de castraveti ..........27 lei l × 5
_____________________________________________
35 kg de rosii ........15 kg de castraveti .......27 lei × 5 = 135 lei → le scad
12 kg de rosii ........15 kg de castraveti .......22 lei × 3 = 66 lei
_____________________________________________
23 kg de rosii .........../....................135 lei - 66 lei = 69 lei
69 : 23 = 3 lei costa un kg de rosii
Din relatia: 4 kg de rosii ............5 kg de castraveti ..........22 lei , inlocuim pretul rosiilor si aflam pretul castravetilor
22 lei - 4 × 3 lei = 22 lei - 12 lei = 10 lei costa 5 kg de castraveti
10 lei : 5 = 2 lei costa un kg de castraveti
4 kg de rosii ............5 kg de castraveti ..........22 lei l × 3
7 kg de rosii ............3 kg de castraveti ..........27 lei l × 5
_____________________________________________
35 kg de rosii ........15 kg de castraveti .......27 lei × 5 = 135 lei → le scad
12 kg de rosii ........15 kg de castraveti .......22 lei × 3 = 66 lei
_____________________________________________
23 kg de rosii .........../....................135 lei - 66 lei = 69 lei
69 : 23 = 3 lei costa un kg de rosii
Din relatia: 4 kg de rosii ............5 kg de castraveti ..........22 lei , inlocuim pretul rosiilor si aflam pretul castravetilor
22 lei - 4 × 3 lei = 22 lei - 12 lei = 10 lei costa 5 kg de castraveti
10 lei : 5 = 2 lei costa un kg de castraveti